Tūrisms

Ko redzēt?

Kaņiera pilskalns un dabas taka

Kaņiera pilskalnsPie Kaņiera ezera Antiņciema – Jāņkroga ceļa 8. kilometrā atrodas Kaņiera pilskalna dabas taka, kas ved cauri purvu pasaulei uz Kaņiera pilskalnu un akmeņu vaļņiem. Kaņiera ezera pilskalnu 1867.gadā atrada V. Dērings. Par to daudz rakstīts, taču arheoloģiski tas nav pētīts. E. Brastiņš šo pilskalnu atzinis par neparastu, jo tas ir vienīgais pilskalns, kas atrodas tik tuvu jūrai purvainā un neapdzīvotā vietā. Vieni uzskata, ka tā ir ļoti sena cilšu apmetnes vieta, citi – ka to izmantojuši jūras laupītāji, lai uzbruktu kuģiem. Takas galā ir izvietota skatu platforma, no kuras var pārredzēt Kaņiera ezeru. Taka ir lokveida, tās kopējais garums ir 1,3 km. Pilskalnā ir izvietota piknika vieta. Lūdzu ņemiet vērā, ka ugunskuru kurināšana te nav atļauta.

Atrašanās vieta: Jāņkroga – Antiņciema 8. km, Lapmežciema pagasts, Engures novads

GPS: 56.9916485, 23.4343583

Kaņiera ezera putnu novērošanas tornis un kadiķu audze

Kaņiera pilskalnsŠī te, pie ezera ir viena no lielākajām kadiķu audzēm Latvijā. Kaņiera ezers ir viena no labākajām putnu vērošanas vietām Ķemeru nacionālajā parkā. Ezers kopš 1989. gada iekļauts Eiropas nozīmīgo putnu vietu sarakstā. Tā kā ezers ir cieši aizaudzis ar niedrēm un citiem augiem, piekļūšana tuvu putniem bija apgrūtināta. Tagad visu ezeru var pārredzēt no putnu vērošanas torņa. Tas dod iespēju putnus Kaņiera ezerā novērot no augšas. Pie Kaņiera ezera esošā kadiķu audze ir viena no lielākajām Latvijā.

Atrašanās vieta: Lapmežciema pagasts, Engures novads

GPS: 57.0011791, 23.4710728

Kupskalna dabas parks

mols_002Taka izveidota 2005. gadā. Tā atrodas uz Lapmežciema un Bigauņciema robežas un izskatās kā koka dēlīšu laipa gar Siliņupi, kas aizved līdz jūrai, kur apskatāms vecais Lapmežciema mols. Siliņupē bieži novērojami ūdensputni – meža pīles, lauči, zivju gārnis u.c. Īpaši ainaviska laipa un tās nobeigums pludmalē izskatās saullēkta laikā – šajā Rīgas līča pusē saule lec „no jūras”. Takas garums 0,4 km. Dabas takas sākumā šosejas malā ir neliels auto stāvlaukums.

Atrašanās vieta: Bigauņciema un Lapmežciema robežā, Engures novads

GPS: 56.9920647, 23.5235558

Pāļi Lapmežciemā

Zvejnieku kolhoza “Selga” zvejniekiem darba apstākļi bija daudz sarežģītāki un smagāki kā vairumam citu republikas zvejnieku saimniecību, jo “Selgai” nebija savas ostas. 20. gs. 50. g. beigās, kad kolhoza priekšsēdētājs bija Reinis Grunte, tika pieņemts lēmums izveidot savu ostu. Ostas celtniecībai tika izvēlēta vieta pie Siliņupes grīvas. Tur tad arī bez nopietnas iepriekšējas ģeoloģiskas izpētes, kā arī bez iepriekš izstrādāta projekta tika uzsākti ostas izveides darbi. Ostas vajadzībām jūrā tika ieskaloti pāļi, no Lapmežciemā esošā Čūskkalniņa tika vesti plienakmeņi, kas tika bērti jūrā. Ostas izbūvē tika ieguldīti lieli līdzekļi, taču ieplānotais rezultāts – ostas izveide netika sasniegts, jo jūras straumju un postošo rudens vētru dēļ viss ieguldītais darbs tika aizskalots prom. Kā vienīgais liecinieks par ostas celtniecību vēsta jūrā palikušie pāļi, bet arī pret tiem laiks nav bijis saudzīgs, tie ilgo gadu laikā ir stipri bojāti.

Atrašanās vieta: Bigauņciema un Lapmežciema robežā, Engures novads

Lapmežciema pagasta muzejs

Dibināts 1999. gadā. Muzejā apskatāmas vērtīgas vēstures liecības par Lapmežciema pagasta izveidošanu un attīstību. Apskatāmi darba rīki, sadzīves priekšmeti un fotogrāfijas, kas raksturo mūsu pagasta piekrastes ciemu zvejnieku darbu, sadzīvi un tradīcijas. Interaktīvās nodarbes ļauj izzināt Lapmežciema pagasta pagātni gan tās seno vietvārdu, gan vides bagātībās. Muzejā ir informācija par mūsu novadnieku- dzejnieku Imantu Ziedoni.

Atrašanās vieta: Engures novads, Lapmežciema pagasts, Lapmežciems, Liepu iela 4

GPS: 57.000734, 23.512271

III – II g.t.pr.Kr. Siliņupes akmens laikmeta apmetne

akmensValsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis. Apmetne datēta ar 3. līdz 2. gadu tūkstoti pirms mūsu ēras, ir uzstādīts informējošs piemiņas akmens tēlnieks O. Skarainis. Apmetne datēta ar 3. līdz 2. gadu tūkstoti pirms mūsu ēras. Šo apvidu cilvēki sākuši apdzīvot pēc jūras atkāpšanās, šeit nodarbojoties ar medniecību un zvejniecību. Meklējama starp Pīlādžu ielu un Siliņupes kreiso krastu. III – II g.t. pr. Kr. šeit atradās zvejnieku un mednieku apmetne, kuras vietā uzstādīts informējošs piemiņas akmens (tēln. O. Skarainis). Siliņupes apmetne ir senākā zināmā cilvēka apdzīvotā vieta Ķemeru nacionālā parka teritorijā. Šeit atrastas daudzas senlietas: māla trauku lauskas, bultu uzgaļi, krama un dzintara gabaliņi u.c. Iespējams, ka blakus esošo privātmāju teritorijā ir atradies apmetnes kapulauks. Neliela daļa no atradumiem apskatāma Lapmežciema muzejā, pārējie atrodas Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. 2000. gadā apmetnes malā atklāts piemiņas akmens.

GPS: 56.9940, 23.5186

I. Ziedoņa kapa vieta

Ragaciema kapos atdusās dzejnieks Imants Ziedonis. Dzejniekam kapa piemineklis ir dzirnakmenis, atvests no Murjāņu mājām, kur kalpojis par galdu ciemiņiem. Blakus dzirnakmenim uz slīpētas granīta plāksnes Imanta Ziedoņa paraksts. Ceļš pie Ziedoņa ved pa ozolkoka kāpnēm. Pieminekļa autors arhitekts Jānis Dripe.

Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Augusta Muižuļa piemiņas akmens

amuizulapiemineklisLāčplēša Kara ordeņa kavaliera Augusta Muižuļa piemiņas akmens pie „Tuteņu” mājām Talsu šosejas malā, 9. kilometrā. Atklāts 2005. gadā. Pulkvežleitnants Augusts Muižulis (1893–1941) ir viens no ievērojamākajiem lapmežciemniekiem, kas cīnījies gan Pirmajā pasaules karā 7. Bauskas strēlnieku bataljonā, gan Brīvības cīņās.

GPS: 56.9975 23.5190

Piemiņas akmens politiski represētajiem

Piemiņas akmens«UZ TEVI LATVIJA, IET VISAS MŪSU DOMAS» Atklāts 2009. gada 25.martā, atrodas Lapmežciema parkā pie muzeja. Atklāts 2009. gada 25.martā, atrodas Lapmežciema parkā pie muzeja. Lapmežciema novada muzeja parkā atklāja piemiņas akmeni represētajiem ciemniekiem. Piemineklim līdzekļus saziedoja novada iedzīvotāji un savu artavu piešķīra arī novada dome, bet to darināja Arvīds Stulbergs. Tam, lai represētajiem un izsūtītajiem lapmežciemniekiem būtu piemiņas vieta, piemiņas akmens, daudz pūļu ieguldīja Maija un Kārlis Parfianoviči, Arvīds Strupis.

Atrašanās vieta: Engures novads, Lapmežciema pagasts, Lapmežciems, Liepu iela 4

GPS: 57.000734, 23.512271

Somu jēgeru cīņu piemiņas vieta

somu_piemViens no pieminekļiem I pasaules karā kritušajiem somu jēgeriem atrodas kāpās pie jūras. Sadarbojoties ar Somijas vēstniecību Latvijā, 1997. gadā uzstādīta piemiņas zīme vietā, kur I pasaules karā notikušas kaujas. Akmens te atvests no Somijas dienvidaustrumiem, kur 1940. gadā tas bijis prettanku nocietinājums. Piemineklī iegravēts sekojošs teksts: «Šeit I Pasaules kara laikā, no 1916. gada augusta līdz decembrim, cīnījās somu jēgeri.» Piemiņas zīme atrodas «Gausajā jūdzē», netālu no pagrieziena uz Tukumu pie Slokas – Talsu šosejas, starp Ragaciemu un Klapkalnciemu.

Atrašanās vieta: Slokas-Talsu šoseja, starp Ragaciemu un Klapkalnciemu, Lapmežciema pagasts, Engures novads

GPS: 57.0398 23.3950

Ragaciema sedums

sedumsSedumi ir kādreizējās zvejas laivu piestātnes, kurās zvejnieki cēla tīklu būdas un glabāja savu inventāru. Ļoti interesants zvejniecības vēstures piemineklis. Sedumi ir kādreizējās zvejas laivu piestātnes, kurās zvejnieki cēla tīklu būdas un glabāja savu inventāru. Sedumiem bija arī sociāla loma – tajos pulcējās vīri, sprieda par turpmākajiem darbiem, bet sievas un bērni taroja tīklus (lasīja zivis ārā no tīkla, kad tas pilns ar lomu). Bigauņciema sedumu tīklu būdas laika gaitā ir ieskalotas jūrā, bet Ragaciema sedumi – daļēji gājuši bojā. Lapmežciemā esošie ir vislabāk saglabājušies. Viena no tīklu būdām ir atjaunota, bet pārējās atrodas ļoti sliktā stāvoklī. Tas varbūt ir arī iemesls, kādēļ, ejot gar jūras krastu, tām ir jāpievērš uzmanība un jāuztaisa kāda „vēsturiska» foto.

GPS: 57.0271, 23.4944

Ragaciema zivju tirdziņš

zivisŠeit ir liela svaigi kūpinātu zivju izvēle. Otra lielākā zivju tirdzniecības vieta ir pie mājām „Līgas” Lapmežciemā. Viena no populārākajām kūpinātu un citādi sagatavotu zivju pirkšanas vietām Latvijas piekrastē. Zivis kūpina vietējie uzņēmēji, tādēļ nereti ciemā jūtama patīkama zivju smarža! Tirdziņā nopērkama arī garšīga maizīte un medus, kā arī augļi un dārzeņi no tuvākas un tālākas apkārtnes zemnieku saimniecībām.

Atrašanās vieta: Ragaciems, Selgas iela 1a, Talsu šosejas malā

GPS: 57.024218, 23.491906

Ragaciema bāka un Ragaciema rags

ragaciema_bakaRīgas jūras līča rietumu krasta atrodas Ragaciema bāka. Rīgas jūras līča rietumu krasta izvirz;ijums, kas beidzas ar seklu un akmeņainu zemūdens sēkli vairāku simtu metru attālumā no tagadējā krasta. Absolūtais augstums te ir 10 m virs jūras līmeņa. Raga vidusdaļā uzbūvēta Ragaciema bāka, kas joprojām tumsā rāda ceļu kuģiem.

GPS: 57.034493, 23.486048

Kur paēst?

Zivju restorāns «Bermudas»

bermudas

Adrese: «Jūrnieki», Ragaciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
Tālruņi: +37120063225, +37129999559, +37129481863
E-pasts: info@bermudas.lv
Mājas lapa: www.bermudas.lv
Vietas: 100
Darba laiks: Pirmdiena – ceturtdiena no 12:00 līdz 22:00, piektdiena – svētdiena no 12:00 līdz 23:00
Piezīmes: Klāj galdus Jūsu izvēlētā vietā

Zivju kiosks “Gardo zivju namiņš”

Gardās zivis

Adrese: «Rudzīši», Lapmežciems, Engures novads
Tālrunis: +37126553881
E-pasts: rudite@rudzite.lv
Piezīmes: Kūpinātas zivju produkcijas mazumtirdzniecība, kūpinātu zivju plates pēc Jūsu gaumes, maizītes ar zivīm un kafija

Kafejnīca “Dižpriede”

Dižpriede

Adrese: “Dižpriedes”, Bigauņciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
Tālruņi: +37128756095, +3716555575
Vietas: 100
Darba laiks: Katru dienu no 12:00 līdz 21:00

Kafejnīca “Stallis”

Stallis

Adrese: Talsu šosejas 9,5.km, Lapmežciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
Tālruņi: +37128811910; +37126314424;
Vietas: 40
Darba laiks: Pirmdiena un svētdiena no 11:00 līdz 22:00; otrdiena – ceturtdiena no 11:00 līdz 23:00, piektdiena un sestdiena no 11:00 līdz 24:00
Piezīmes: Karstais piedāvājums no 12.00 līdz 13.00. Galdiņu rezervācija, kā arī var pasūtīt ēdienu iepriekš.

Kafejnīca “Nostalgy”

Kafejnīca Nostalgy

Adrese: Talsu šosejas 10.km, Lapmežciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
Tālrunis: +37128458855
Mājas lapa: https://www.facebook.com/nostalgykafe/
Vietas: 60
Darba laiks: Katru dienu no 11:00 līdz 22:00

Grilbārs, picērija “RIBAS”

ribas

Adrese: Selgas iela 15, Ragaciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
Tālrunis: +37122330034
Darba laiks: Otrdiena – svētdiena no 12:00 līdz 22:00
Piezīmes: Pirmdienās slēgts

Naktsmītnes

Searooms Ragaciems

Adrese: «Silkalniņi», Ragaciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads
Tālrunis: +37129198959
E-pasts: solvitasila@inbox.lv
Mājas lapa: www.searooms.net
Vietas:
Piezīmes: Viesu nams Searooms Ragaciems atrodas Ragaciemā, iepretim pludmalei. Viesu rīcībā ir koplietošanas atpūtas telpa, dārzs, koplietošanas virtuve un grils. Naktsmītnei ir arī bērnu rotaļu laukums. Viesi var bez maksas izmantot WiFi un privāto autostāvvietu.

Searooms Lapmežciems

Adrese: «Amatnieki», Lapmežciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads
Tālrunis: +37129198959
E-pasts: solvitasila@inbox.lv
Mājas lapa: www.searooms.net
Vietas:
Piezīmes: Lauku māja Searooms atrodas Lapmežciemā, un no tās paveras skats uz dārzu. Viesiem ir pieejams bezmaksas WiFi un bezmaksas privātā autostāvvieta. Ērtību klāstā ietilpst ledusskapis un tējkanna. Lauku mājas tuvumā var doties izbraucienā ar velosipēdiem. Viesi var arī izmantot naktsmītnes dārzu.

Atpūtas nams ”Kamenes”

Kamenes

Adrese: Smilšu ceļš 3, Lapmežciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads
Tālrunis: +37126162212
E-pasts: kamenes@kamenes.lv
Mājas lapa: www.kamenes.lv
Vietas: 19 cilv., 4 numuriņi
Piezīmes: 4 atsevišķi, divstāvīgi numuri ar virtuvi ar gāzes plīti, traukiem, ledusskapi, kā arī krāsniņas (2 numuros), vannasistaba ar dušas kabīni un tualeti. Maksimālais guļvietu skaits numurā ir 5 cilvēki.

AAK Service

AAK Service

Adrese: Kuģukalna iela 1, Ragaciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
Tālruņi: +37163163736, +37129118209
E-pasts: kanski@apollo.lv
Mājas lapa: www.kanski.lv
Vietas: 25
Piezīmes: Krodziņš, TV, biljards, banketu zāle, sauna, semināru telpa, piknika vietas, peldvieta – jūra

Viesu nams “Smaidas”

Smaidas

Adrese: “Smaidas”, Ragaciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
Tālruņi: +37163181253, +37129265552
E-pasts: smaidas@smaidas.lv
Mājas lapa: www.smaidas.lv
Vietas: 8 – 16
Piezīmes: TV, internets, pašapkalpošanās virtuve, pirts, banketu un semināru telpa, piknika un telšu vietas, laivu noma, velosipēdu noma, inventāra noma ūdens izklaidēm pie jūras

Viesu nams “Monikas”

Monikas

Adrese: Stadiona iela 10, Lapmežciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
Tālrunis: +37126161247
E-pasts: kaijamonika@inbox.lv
Vietas: 10
Piezīmes: TV, virtuve, kamīns, pirts, telšu un piknika vietas, sporta laukumi, jūra – 300m

Atpūtas komplekss ”Nonucīši”

Nonucisi

Adrese: Liepu iela 15, Lapmežciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads, LV-3118
Tālrunis: +37124856117
E-pasts: nonucisi@inbox.lv
Mājas lapa: www.nonucisi.lv
Vietas: 11 labiekārtoti numuriņi ar guļvietām – 38 cilv., Kotedža ar pirti, kamīnzāli un 7 guļvietām
Piezīmes: Tiek piedāvāts atpūtas komplekss, kas atrodas 400m no jūras krasta un 200m no Kaņiera ezera, ar 11 labiekārtotiem numuriņiem, banketa zāli ar kamīnu līdz 50 personām.
Par bērniem arī padomāts, pieejama spēļu zāle.
Kā arī piedāvājam pirti ar malkas apkuri, kamīnzāli, labiekārtotu virtuvi un 7 guļvietām ar balkonu, kā arī teritorijā pieejama lapene kur sarīkot burvīgu pikniku paziņu lokā.

Atpūtas vietas

1. Autostāvlaukums «Aizrags»

Ķemeru nacionālā parka teritirijā, Ragaciemā, Rīgas – Talsu šosejas posmā ko pazīstam kā „Gauso jūdzi”, 14,8 kilometrā, 100 metrus no smilšainā liedaga, kāpu priežu mežā atrodas iecienīta auto stāvvieta. Skaista pludmale ar augstu, vētrās izskalotu kāpu un simtgadīgām piedēm. 2013.gadā stāvvietā veikti ievērojami rekonstrukcijas darbi. Teritorija elektrificēta, nodrošināta ūdensapgāde, atjaunotas gājēju laipas līdz pašai pludmalei un nožogojumi kāpu floras pasargāšanai. Vasaras sezonā stāvvietā darbojas kafejnīca. Izveidotas jaunas piknika vietas ar galdiem un nojumēm, kas sniedz patvērumu arī lietainā laikā. Stāvvietu iecienījuši ārzemju tūristi un atpūtnieki, jo šeit ir iespējams gan telis celt, gan kemperi novietot stāvvietā, pieslēgt pie elektroapgādes stendiem un uzpildīt ūdeni. Ir izveidotas stāvvietas arī autobusiem un velosipēdiem. Stāvvietas tualetēs ir siltais ūdens. Nakts laikā teritorija tiek apgaismota. Ir pieejami informatīvie materiāli par tūrisma objektiem. Apkārtnes meži ir bagāti ar sēnēm un ogām.

aizrags

Adrese: Autoceļa Sloka – Talsi 14.8 km, Lapmežciema pagasts, Engures novads

2. Autostāvlaukums «Kuplā priede»

Atrodas Rīgas – Talsu šosejas posmā ko pazīstam kā „Gauso jūdzi” 18,2 kilometrā kāpās 50 metrus no smilšainā liedaga. Skaista pludmale ar augstu, vētrās izskalotu kāpu. 2012.gadā šeit uzbūvēts jūras novērošanas sistēmas tornis ar kura palīdzību var precīzi noteikt nelaimes gadījuma vietu. 2013.gadā stāvvietā paredzēti ievērojami rekonstrukcijas darbi, lai izveidotu ērtas auto stāvvietas un piknika vietas. Ir pieejami informatīvie materiāli par tūrisma objektiem. Apkārtnes meži ir bagāti ar sēnēm un ogām.

kupla_priede

Adrese: Autoceļa Sloka – Talsi 18.5 km, Lapmežciema pagasts, Engures novads

3. Kempings “Kalnapriedes”

Kemperu kempings “Baltijas kempings”

kalnapriedes

Adrese: “Kalnapriedes”, Lapmežciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads
Tālrunis: 26404097
E-pasts: kalnapriedes@gmail.com
Mājas lapa: https://www.facebook.com/kalnapriedes/

4. Atpūtas vieta «Ragaciems»

kalnapriedes

Adrese: “Ragaciems”, Ragaciems, Lapmežciema pagasts, Engures novads
Tālrunis: +37129221566
E-pasts: atputaragaciema@gmail.com
Mājas lapa: http://www.ragaciems.lv/


Karte