Projekts “Migrācijas stāsti – Tad un Tagad” Latvijas Nacionālā bibliotēkā

Print PrintProjekts “Migrācijas stāsti – Tad un Tagad”, 25.aprīlis – 21.maijs 2018, Latvijas Nacionālā bibliotēkā

Zviedrijas vēstniecība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku ielūdz uz projektu “Migrācijas stāsti – Tad un Tagad”.

Migrācija nav nekas jauns. Tā ir palīdzējusi veidoties pasaules valstīm tādas, kādas tās ir. Tomēr pašreizējā situācija ir iepriekš nepieredzēta: vairāk kā 65 miljoni cilvēku visā pasaulē bijuši spiesti pamest savas mājas un savu zemi.

Migrācija ir arī neatņemama daļa no Zviedrijas vēstures. No mūsdienu iedzīvotāju kopuma katrs sestais cilvēks ir dzimis kādā citā valstī.

Ar zviedru fotogrāfa Aleksandra Mahmuda (Alexander Mahmoud) izstādi “Migrācijas portreti – Zviedrijas taipus virsrakstiem” esam vēlējušies atklāt jaunu skatījumu uz Zviedriju un migrāciju, izgaismojot pašreizējo situāciju valstī no dažādiem rakursiem.

Fotomākslinieks ir apceļojis Zviedriju krustu šķērsu, meklējot īstus stāstus par migrāciju. Satiktie cilvēki atklāti mums stāsta, kā tas ir: bēgt no mājām, piedzīvot traumatisku pieredzi, bet arī – cerību. Šeit rādītie migrācijas portreti ir viņu dzīvie stāsti.

Projekta laikā prezentēsim arī Baltijas Mākslas centra jauniešu projekts ”Bēgļu laivām pa pēdām”.
2016. gadā Baltic Art Center (BAC) organizēja uz jauniešu auditoriju vērstu projektu, īstenojot jūras braucienu, kas atkārtoja daudzo bēgļu laivu dramatisko ceļu pāri jūrai Otrā pasaules kara beigu posmā. 12 jaunieši no Baltijas valstīm piedalījās projektā. Tiks prezentēta dokumentāla filma “Bēgļu laivām pa pēdām”, īsfilmas par jauniešu braucienu un zviedru fotogrāfa Dāvida Holmerta fotoizstāde.

Projekta atklāšanas dienā piedāvāsim filmu “Jaukie cilvēki” un iespēju tikties ar filmas varoņiem – Somalia Bandy pārstāvjiem. Filma ir stāsts par jaunu cilvēku grupu no Somālijas, kas, bēgot no kara, nonākuši Zviedrijā. Ar vietējā uzņēmēja palīdzību viņi izveido pasaulē pirmo somāliešu bendija komandu, kas viņus aizved līdz pat čempionātam Sibīrijā.