Iedzīvotāju ievērībai informācija no Veselības inspekcijas

Veselības inspekcija (turpmāk – Inspekcija) informē, ka pēdējās dienās ir saņemtas vairākas sūdzības par alerģiskām ādas reakcijām pēc peldes Starpiņupītē (ūdenstece, kas savieno Kaņiera ezeru ar jūru).
Ja ūdenskrātuvē, kura tiek izmantota peldēšanai, ūdens plūsma ir lēna, kā arī ja tajā ir novērota ūdensputnu un/vai ūdens zīdītāju klātbūtne, būtu jāpatur prātā, ka ūdenstilpē ir iespējama arī mikroskopisko parazītu klātbūtne kas var cilvēkiem ar jūtīgāku ādu izraisīt veselības traucējumus (ādas alerģiju) ar nosaukumu „peldētāju nieze”.
Inspekcija informē, ka alerģiska ādas reakcija pēc peldes, kas tiek dēvēta par „peldētāju niezi” jeb cerkāriju dermatīts vasaras mēnešos ir samērā izplatīta visā pasaulē, t.sk. sakarā ar klimata pārmaiņām izplatās arī mūsu ģeogrāfiskajā zonā.

„Peldētāju niezi” izraisa reakcija uz noteiktiem mikroskopiskiem parazitāro tārpu kāpuriem, kas savā attīstībā inficē putnus un/vai ūdens zīdītājus un pēc tam gliemežus. Kāpuru stadija, kas izdalās no gliemežiem, var radīt minētās alerģiskās parādības jutīgiem cilvēkiem.
Kāpuri nevar iekļūt cilvēku organismā un tie īsā laikā aiziet bojā. Vairumā gadījumu, ja ir konstatēta „peldētāju nieze, medicīniska palīdzība nav nepieciešama, simptomus var mazināt jebkurš pretalerģijas preparāts vai ādu nomierinošs losjons.
Informācija par peldētāju niezi atrodama arī Inspekcijas mājaslapā: http://www.vi.gov.lv/lv/vides-veseliba/peldudens/peldudens-monitorings/peldetaju-nieze